• انتخاب واحد پول:

آشنایی با 7 نوع مختلف زباله برای انتخاب سطل زباله مناسب

۴ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۰۳:۰۳ ب.ظ

سرویس جمع آوری زباله شرکت stevesrubbishremovals

 

7 نوع زباله  که باید از آنها دور شوید :

آیا می دانستید که زباله ها بطور کلی به 7 نوع مختلف تقسیم میشوند؟ این نکته از این جهت حائز اهمیت است که با شناسایی این زباله ها در حیاط منزل یا خانه یا کسب و کار خود میتوانید تصمیم بگیرید که چگونه از دست آنها خلاص شوید .

این مقاله  به شما خواهد آموخت که چه تصمیمی راجه به زباله های خود بگیرید مثلا  خودتان زباله ها را به جای دیگر منتقل کنید یا شخص یا ارگانی را برای جمع آوری و انتقال آنها استخدام کرده و یا از ابتدا آنها را جهت حفظ محیط زیست  تفکیک نمایید . 

 

هفت نوع  از شایع ترین انواع زباله عبارتند از:

1- زباله های مایع و جامد

این می تواند "زباله های شهری" یا "نایلون های مشکی زباله " نامیده شود و نوعی زباله عمومی است که همه ما داریم. این می تواند مایع یا جامد باشد.

زباله های مایع معمولا در خانواده ها و همچنین در صنایع وجود دارد.

  • این زباله ها عبارتند از آب کثیف، مایعات آلی، آب شستشو، مواد پاک کننده و حتی آب باران.شما همچنین باید بدانید که زباله های مایع را می توان به زباله های با منبع نقطه ای و غیر نقطه ای طبقه بندی کرد. تمام زباله های مایع تولید شده در منزل صنایع و محل کار به عنوان ضایعات منبع نقطه ای طبقه بندی می شوند. از سوی دیگر، زباله های مایع طبیعی به عنوان ضایعات منبع بدون نقطه طبقه بندی می شوند.

 

زباله های جامد معمولا به انواع زیر تقسیم می شوند:

  • زباله های پلاستیکی - این زباله ها شامل کیسه ها، ظروف، شیشه ها، بطری ها و بسیاری از محصولات دیگر است که می تواند در خانه شما پیدا شود. پلاستیک زیست تخریب پذیر نیست، اما بسیاری از انواع پلاستیک را می توان بازیافت کرد. پلاستیک نباید با زباله های معمولی شما مخلوط شود، باید آن را مرتب و در سطل بازیافت خود قرار دهید.

 

  • ضایعات کاغذی / کارت - این زباله ها شامل مواد بسته بندی، روزنامه ها، کارتن و سایر محصولات می باشد. کاغذ را می توان به راحتی بازیافت و استفاده مجدد کرد پس مطمئن شوید که آنها را در سطل بازیافت خود قرار دهید و یا آنها را به نزدیکترین مرکز دفع بازیافت تحویل دهید.

 

  • قلع و فلزات - این را می توان در انواع مختلف در سراسر خانه خود یافت. اکثر فلزات می توانند بازیافت شوند. بچای قرار دادن این آهن قراضه ها در حیاط منزل یا محل کار خود آنها را به نزدیکترین انبار بازیافت  بسپارید تا این نوع ضایعات را به درستی از بین ببرید.

 

  • سرامیک و شیشه - این موارد را می توان به راحتی بازیافتکرد با قرار دادن این مواد در سطل های بازیافت شیشه ای ویژه و بانک های بطری به درستی آنها را دفع کنید.

 2- زباله های خطرناک 

زباله های خطرناک معمولا توسط دولت نظارت ، جمع آوری میشود و شامل برخی از داروهای خطرناک، جیوه، حلال ها، برخی رنگ ها، قوطی های آئروسل و غیره می باشد. ممکن است قابل اشتعال، سمی، خورنده یا واکنش پذیر باشد. انتشار این نوع زباله می تواند مشکلات بهداشتی عمومی را ایجاد کند.

3- زباله پزشکی / بالینی

زباله های دارویی مانند تولید شده توسط مراکز بهداشتی، درمانگاه ها، بیمارستان ها، دامپزشکان و غیره نیز ممکن است در منزل یافت شود و باید مسئولانه از بین برده شود، حتی اگر به نظر ما خطرناک نباشد.

4- زباله های  الکترونیکی

E-waste توسط دستگاه های الکتریکی، از جمله رایانه ها و قطعات کامپیوتر، چاپگرها، دی وی دی ها و پخش کننده های موسیقی، تلویزیون، تلفن، جارو برقی و غیره تولید می شود. این ممکن است حاوی فلزات سمی مانند سرب، جیوه، کادمیوم باشد که برای انسان و محیط مضر است.

5- ضایعات قابل بازیافت

این ها موادی هستند که می توانند به مواد قابل استفاده مجدد تبدیل شوند. آنها معمولا در زباله خانگی شامل کاغذ، مقوا، نوشابه و ظروف غذا، فلز و شیشه ای یافت می شوند.

6- بقایای ساخت و ساز و تخریب

این معمولاشامل مصالح ومواد سنگین است که در طول پروژه های ساخت و ساز و نوسازی تولید می شود. این ممکن است شامل مواد مانند کاشی ، اتصالات لوله کشی، موکت، چوب، بتن، آجر، خاک پر شود و غیره باشد .این شامل زباله های مواد غذایی و محوطه سازی است که به طور طبیعی تحت شرایط مناسب تجزیه می شود.این شامل علف، علف های هرز، اندام و شاخه های درختی، ضایعات از محصولات گیاهی، نان و غلات و محصولات کاغذی است.

7- زباله سبز

این زباله ها شامل زباله های مواد غذایی و حیاط هاست که به طور طبیعی تحت شرایط مناسب تجزیه می شود.این شامل علف، علف های هرز، اندام و شاخه های درختی، ضایعات از محصولات گیاهی، نان و غلات و محصولات کاغذی است.

 

این هفت مورد از انواع اصلی از زباله هایی است که خانه ها محل کار و محیط عمومی مارا را تحت تاثیر قرار می دهند. ساختمان های صنعتی نیز ضایعات صنعتی از شیشه، چرم، پارچه، غذا، الکترونیک، تولید پلاستیک و فلزات را تولید می کنند. همه این  موارد نیاز به جمع آوری در انواع سطل زباله مخصوص خود را و یا ممکن است نیاز به کمک از یک شرکت با سرویس حذف حرفه ای زباله باشد .

 

برگرفته از مقاله ذیل :